PPP- Problemy, Pogaduchy i Perspektywy

Listopad sobie poszedł, choróbsko również zostało kulturalnie wyproszone z mojego organizmu. Część trudnych decyzji została podjęta, ale to sam czubek góry lodowej. Im głębiej, tym bardziej osobiście. Czasem naprawdę przeklinam swoją niepewność i niezdecydowanie.

Mam w głowie jeden wielki mętlik.

Jedynym pozytywem są zbliżające się święta.

Zapach choinki (w tym roku ma u nas zagościć żywa!) i pierników. Śpiewanie kolęd i pastorałek. Łamanie się opłatkiem z bliskimi i wręczanie sobie prezentów. Czekanie do północy, aż psisko się odezwie (w zeszłym roku miał focha i nie skorzystał z okazji). Siedzenie z rodziną przy stole, niekończące się pogaduchy, plotki i świąteczna wyżerka…

A najlepsze jest to, że jeśli operacja taty przebiegnie pomyślnie, to Pierwsze Święto będziemy obchodzić w Puszczy Nadnoteckiej i zostaniemy tam aż do Nowego Roku!

Ojciec z Młodym wybiorą się pewnie na polowanie, zorganizujemy sobie kulig, będziemy chodzili na długie spacery, zaniesiemy do paśników siano i lizawki, może opłatek…Jak to, dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami? A właśnie, że tak!  To sięgający aż XVI wieku zwyczaj, praktykowany zwłaszcza na wsi, w celu ochrony zwierzaków przed chorobami i złym urokiem. Opłatek dla zwierząt nieco różni się od tego, którym przełamujemy się przy wigilijnym stole- jest kolorowy (zielony dla jaroszy, pomarańczowy dla mięsożerców) i w żadnym wypadku nie może być poświęcony.

Dla wszystkich niedoinformowanych lub zagorzałych katolików- Kościół nie sprzeciwia się tej tradycji, co ciekawe, możemy zaobserwować powrót kolorowych opłatków na wigilijne stoły. Rozdaje się je w coraz większej ilości kościołów. Moim zdaniem- to fajnie. O tradycję, a zwłaszcza taką sympatyczną, należy przecież dbać :)

Swoją drogą…Ta cała historia jest niezłą lekcją dla wszystkich, którzy nie chcą dzielić się opłatkiem z nielubianymi osobami lub składają nieszczere życzenia. Wszakże nasi przodkowie (mądrzy ludzie!) dzielili się nim nawet z mułem i osłem :)

3 komentarze do “PPP- Problemy, Pogaduchy i Perspektywy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>